Як гальмувати на роликових ковзанах

28.11.2024 17:01

Правильне гальмування – ключова навичка, яку потрібно сформувати під час навчання катанню на роликах. Його якість показує ступінь впевненості та контролю за рухом. Виняток падінь – вагома причина, через яку роллеру потрібно вчитися безпечно гальмувати. Освоєні прийоми допоможуть зберігати контроль та рівновагу, вчасно зупинятися навіть у непередбачених ситуаціях. Використовуючи наведені в статті поради, ви дізнаєтеся про кілька способів гальмувати на ковзанах, уникаючи падінь і травм. У компанії MyRoller ви знайдете все необхідне для катання, а також захисне екіпірування, що робить його безпечним.

Підготовка до гальмування

Якщо ви нещодавно стали на ролики, спочатку освойте підготовку до гальмування на роликових ковзанах. Тренуйтеся на рівній площадці у спокійному темпі, на невисокій швидкості. Поступово у міру зміцнення вміння та впевненості збільшуйте швидкість та складність техніки гальмування на роликових ковзанах. Попередньо варто навчитися тримати стійку та впевнено балансувати. На всіх етапах навчання важливо перебувати в захисному екіпіруванні для роликів, що забезпечує безпеку суглобів, тіла та голови від забитих місць і травм.

Правильна стійка та баланс

Перед тим, як освоювати способи зупинки на роликах, навчитеся швидко вставати в правильну стійку і підтримувати себе в ній. Почніть із того, що поставте ступні паралельно на ширину плечей. Один черевик має бути попереду іншого на половину довжини. Нахиліть корпус вперед і трохи зігніть ноги в колінах, тримайте спину прямою, а плечі розслабленими, м'язи ніг повинні бути трохи напружені. Дивіться наперед, а не під ноги. Фахівці рекомендують виконувати низку вправ, які допомагають тренувати стійку, наприклад:

  • нахили убік, уперед, назад без опори;
  • імітація бігу, танцювальних рухів з опорою;
  • рух ногами вперед-назад на місці, імітуючи ковзання.

Навчіться підтримувати баланс. Це базовий елемент катання, що дозволяє прокачувати рівновагу на роликових ковзанах при гальмуванні. Для цього, наприклад, на місці з опорою на одну ногу прокотіться трохи вперед-назад 3-4 рази. На невисокій швидкості перенесіть вагу тіла на одну ногу, трохи зігнуту в коліні, а іншу підніміть. Важливо нахиляти опорний ролик на зовнішню сторону, унеможлививши його завалювання всередину. Коліно вільної ноги має бути підняте вгору чи убік у розвиток почуття балансу.

Носіння захисного екіпірування

Обов'язковий компонент самостійного або з тренером навчання способів гальмування на роликах – безпека. Використання захисних аксесуарів не виключає падіння, але значно знижує можливість отримання легких та серйозних травм, больового синдрому. У цьому ефективно допомагають шолом, налокітники, наколінники, шорти, захист зап'ясть.

Каталог інтернет-магазину MyRoller містить широкий асортимент оригінального якісного екіпірування для дітей та дорослих. Вироби відомих брендів, в яких райдери навчаються як гальмувати роликами, можна купити як одиночні, так і в комплекті. Моделі різних кольорів мають ергономічний дизайн, високу міцність та надійність, сертифікати відповідності нормам безпеки.

Основні техніки гальмування

У практиці використання роликових ковзанів накопичені ефективні та практичні способи того, як гальмувати на роликах для новачків та професійних ролерів. Починати потрібно з простих, що формують правильні автоматичні навички та вміння, і поступово переходити до складніших, які можна виконувати на безгальмових роликових ковзанах.

Серед першочергових видів гальмування на ковзанах, призначених для відпрацювання початківцями – плуг, Т-стоп, гальмування п'ятою, слайд, повна зупинка. Ролери вчаться виконувати їх покроково, тобто за окремими елементами, поступово закріплюючи у м'язовій пам'яті рухову динаміку тіла.

Гальмування п'ятою (heel brake)

Найбільш простий спосіб загальмувати на роликових ковзанах - використовувати гальмо п'яти. Такий елемент конструкції зазвичай встановлений за коліщатками на правому черевику для правшів. Для шульги його слід переставити на лівий коник. Навчитися тому, як гальмувати на роликах з гальмом просто:

  1. Наберіть невисоку швидкість на рівній площадці.
  2. Виставте праву ногу вперед на довжину черевика та зафіксуйте дистанцію.
  3. Перенесіть вагу на лівий коник, зігнувши ногу в коліні та корпус у ділянці таза.
  4. Підніміть пальці правої ноги так, щоб гальмо торкнулося траси.
  5. Спостерігайте у цьому положенні уповільнення та повну зупинку, випряміть.

Слідкуйте, щоб ковзани були широко розставлені, інакше вас може закружляти. Рухи при гальмуванні мають бути впевненими та плавними. Змінюйте темп гальмування, коригуючи зусилля тиску гальма на трасу.

Т-стоп (T-stop)

Коли сформовані первинні навички, можна переходити до навчання, як гальмувати на роликах без гальма. Техніка T-stop гальмування колесами вважається найефективнішою у міських умовах. Для її виконання трохи розженіть, а потім:

  1. Перенесіть вагу тіла на праву ногу.
  2. Винесіть проекцію коліна на трасу за черевики.
  3. Розташуйте плечі над опорним коліном.
  4. Поставте лівий коник упоперек руху ззаду за правим.
  5. Розведіть руки убік – праву вперед, ліву назад чи навпаки.
  6. Розверніть праве стегно вперед, а коліно трохи назовні.
  7. Підтримуйте відстань між ногами 1-1,5 ковзана.
  8. Дочекайтеся зупинки за рахунок гальмування лівим похилим коником.

Лінійне пряме гальмування може супроводжуватися закручуванням. Щоб цього уникнути, слідкуйте за виносом стегна вперед та напрямом опорного коліна. Для прискорення гальмування сильніше вдавлюйте задній черевик у доріжку.

Повна зупинка (hockey stop)

Такий спосіб гарантує максимально коротку гальмівну дистанцію для повної зупинки та ефектне видовище. Коли роллер його освоїв, у нього вже не виникає питання, як гальмувати на роликах із гірки. Щоб правіше виконати гальмування hockey stop, потрібно:

  1. Катитися обличчям уперед, зігнути ноги в колінах.
  2. Поставити ступні одному рівні без випередження.
  3. Праве плече розгорнути наперед.
  4. Руки розвести в сторони паралельно напрямку їзди.
  5. Перенести вагу тіла на лівий коник.
  6. Різко розгорнути обидва ковзани впоперек напряму руху.
  7. У міру гальмування перенести вагу тіла на обидва ковзани.

Відпрацьовувати маневр потрібно регулярно не один тиждень, починаючи з низької швидкості. Потрібно на черевики встановити комплект слизьких коліщатків та визначити, в який бік зручніше слайдити. Щоб слайд не йшов дугою, потрібно якомога різкіше розгортати обидва ролики.

Додаткові поради та рекомендації

Вивчаючи різні техніки зупинки, слід пам'ятати про необхідність забезпечити власну безпеку при гальмуванні на роликах. Для цього слід скористатися комплектами захисту, які можна знайти, наприклад, у каталозі магазину MyRoller. У цьому випадку навіть за перших невдач падіння не будуть травмуючими та небезпечними, оскільки екіпірування надійно захищає коліна, лікті, долоні, таз та стегна. А при покупці шолома – навіть голову.

Вибір придатної техніки для різних ситуацій

Після освоєння різних способів того, як правильно гальмувати на роликових ковзанах, вам потрібно використовувати техніку, яка відповідає умовам, в яких ви катаєтеся. Усі розглянуті у статті прийоми хороші для рівних майданчиків. Найбільш короткий гальмівний шлях, довжину якого можна коригувати, забезпечують гальмування гальмом п'яти, hockey stop, Т-стоп, Powerslide. У ситуаціях кочення з гірки краще підійдуть способи – hockey stop та powerslide.

Практика та тренування

Невід'ємна умова навчання тому, як гальмувати на роликах правильно та ефективно – регулярні тренувальні заняття під керівництвом чи самостійно. У процесі практики тіло та мозок стійко освоюють нові вміння, формується м'язова пам'ять. Всі елементи безпечного гальмування освоюються поступово та вдумливо, на рівних поверхнях, на невисокій швидкості.

Помилки, яких слід уникати

У процесі практичного відпрацювання прийомів можуть виникати помилки. Щоб уникнути їх, потрібно регулярно вставати на ролики і вчитися тому, як гальмувати. Ролери-початківці часто погано екіпіровані та боятися впасти. Надійна захищеність тіла та суглобів допоможе позбавитися страху падіння. Поступово нарощуйте швидкість катання та ускладнюйте виконувані елементи гальмування. Переходьте до відпрацювання складнішого способу після відпрацювання попереднього та появи стійкої навички.

Висновок

У статті викладено основні моменти, як правильно підготувати себе до гальмування на роликах, як займати стійку ролера та які вправи допоможуть зберігати баланс тіла на роликах. Ви дізнались про основні способи, як правильно гальмувати на роликах, щоб забезпечувати безпеку та виключати падіння. Використовуйте їх контекстно, відповідно до умов катання, особливостями траси. Разом з тим незалежно від ступеня підготовки, рівня сформованих навичок та умінь використовуйте захисне екіпірування ролера, яке в екстремальних та звичайних ситуаціях допоможе зберегти здоров'я, уникнути тяжкого травмування.
В інтернет-магазині MyRoller представлений великий вибір захисних аксесуарів відомих брендів за адекватними цінами. Це тільки оригінальні та якісні моделі шоломів, налокітників, наколінників, рукавичок, шортів, які покращують безпеку та допомагають підвищувати навички катання.